Selleks, et meie jalajälg loodusele oleks väiksem, tuleb oma tarbimisharjumusi muuta eelkõige teadlikumaid ostuvalikuid tehes. Soovitan alati uurida, kas valitud ökotoode on tähistatud vastavate ökomärgistega ning mida need täpselt tähendavad. Sõnad „looduslik” või „öko” iseenesest võivad viidata rohepesule, mille õnge on kerge sattuda. Kui sertifikaatidesse põhjalikumalt süveneda, siis tuleb välja, et näiliselt sarnastel märgistel võib olla väga erinev tähendus.

Kõigepealt tuleks endale aru anda, et nn naturaalsete kangaste tootmine on tegelikult looduskeskkonda äärmiselt reostav. Näiteks puuvilla kasvatamisel kasutatakse palju erinevaid põllumajanduslikke kemikaale, mis settivad maapinda ja ka puuvilla kiusse. Puuvilla kasvatamine nõuab tohutult vett, mille tõttu on terved järved kuivanud. Puuvillakanga töötlemiselgi kasutatakse mürgiseid värvaineid ja kemikaale, mis on ohtlikud inimese tervisele. Soe Textile partneriteks on ettevõtted, kellede tootmisprotsess on kontrollitud standarditega, mis tagavad nii maheda põllumajanduse, kasutatavate kemikaalide piirmäärad kui ka taaskasutuse põhimõtted.

Järgnev tekst võib tunduda igav, kuid annab ülevaate sellest, mida üks või teine sertifikaat tähendab.

 

OEKO-TEX® standard on eestlastele ehk kõige tuntum. Kuid kindlasti vähesed teavad, et see sertifikaat ei tähenda veel ökoloogilist kangast. OEKO-TEX® sertifikaadil on erinevad tasemed tulenevalt sellest, millist tegevust reguleeritakse. Kui tekstiiltootel on silt OEKO-TEX® STANDARD 100, võite olla kindel, et seda toodet on testitud kahjulike ainete suhtes ja toode on inimese tervisele kahjutu.

 

 

STeP by OEKO-TEX® tähistab jätkusuutlikku tekstiili tootmist. Sertifikaadi omanik peab keskkonnasõbralikke tootmisprotsesse pikka aega rakendama ja olema töötingimuste kujundamisel sotsiaalselt vastutustundlik.

 

 

OEKO-TEX® MADE IN GREEN sertifikaati lubab, et materjale töödeldakse keskkonnasõbralikes tootmishoonetes, kus tagatakse töötajate tervise kaitse ja tööohutus ning kus rakendatakse töödeldakse ja värvitakse kangast üldiselt heaks kiidetud viisil. Tarbekaupade puhul peab toote kogukaalust 85% olema STeP sertifitseeritud. Näiteks õmblusniit ei pea olema olema SteP sertifikaadiga, kuid see peab olema vaba kahjulikest ainetest.

 

Oeko-Tex sertifikaadi õigsust saab kontrollida sildil oleva koodi järgi, kas see on õige ja kehtiv. Moodsamad sildid on varustatud ka QR-koodiga.

Eraldi antakse välja ka sertifikaati nahast toodetele – Leather Standard by Oeko-Tex. Kemikaali tootjad võivad taotleda sertifikaati Eco Passport by Oeko-Tex, mis reguleerib tekstiilkemikaalide tootmisprotsesse.

 

Ökoloogilise kanga tagab GOTS (Global Organic Textile Standard) sertifikaat. Ülemaailmse orgaanilise tekstiili standard reglementeerib nõuded, mille järgi tekstiili tooraine on kasvatatud ja koristatud kahjurimürke kasutamata, taimi ei ole geneetiliselt muundatud ning toorainet on sotsiaalselt ja keskkonnatundlikult töödeldud. Samuti tagab sertifikaat, et tööjõudu koheldakse vastavalt tervisekaitse ja tööohutuse nõuetele ning ettevõte ei kasuta lapstööjõudu. GOTS sertifikaat tagab kogu tootmisettevõtte tarneahela läbipaistvuse ja jälgitavuse.

 

GRS – Global Recycle Standard on rahvusvaheline kolmanda osapoole tootestandard, mis tagab taaskasutatud materjali kontrollitud jätkusuutliku töötlemise. Sertifikaadil on kolm peamist eesmärki:

  • vähendada tootmise kahjulikke mõju inimestele ja keskkonnale,

  • töötlemisprotsessid oleksid rohkem säästlikud,

  • toodetes suurendatakse taaskasutusse võetud sisu protsenti.

 

Valides nende sertifikaatidega tooteid oled teinud sammu toetamaks jätkusuutlikku tootmist ja inimväärsemat elu tulevikus. Standardid iseenesest ei taga veel, et lõputud tekstiilijäätmete prügimäed kaoksid, kuid aitab tarbida teadlikumalt ning teha paremaid valikud keskkonna säästmise eesmärgil.

Video OEKO-TEX Made in Green standardist https://www.youtube.com/watch?v=BE9C4kUyEHY

Video GOTS standardisthttps://www.youtube.com/watch?v=TMmLCPuerQg&t=11s